RYS HISTORYCZNY: Na początki istnienia osady Makowa wskazuje najstarszy dokument z 1378 roku. W dyplomie starosty krakowskiego Sędziwoja jest wymieniona wieś Maków jako własność Jana zwanego Hersto Hanktona , żupnika wielickiego.

Po pierwszym rozbiorze Polski tereny Lanckorony wraz z Makowem znalazły się w zaborze austriackim. Cesarzowa Maria Teresa ofiarowuje Państwo Makowskie ( 10 wsi ) żonie Karola , królewicza polskiego , syna Augusta.

400 - letnia lipa na Starym Rynku w Makowie.
(obecnie już nie istnieje)

Około 1850 roku Maków zostaje miasteczkiem. W latach 1923 - 1931 Maków Podhalański był siedzibą starostwa. Był miastem powiatowym w województwie krakowskim. Do powiatu Makowskiego należała wieś Zawoja - u stóp Babiej Góry, nad rzeką Skawicą, 530 m n.p.m. - 18 km od Makowa.

Obecnie Gmina Maków Podhalański należy do powiatu Sucha Beskidzka w województwie małopolskim.

POŁOŻENIE GEOGRAFICZNE: Maków Podhalański położony jest w beskidzkiej części Karpat Zachodnich w Beskidzie Makowskim. Obszar gminy obejmuje też część Beskidu Wysokiego Rejonu Babiej Góry - pogranicze Pasma Jałowieckiego i Pasma Policy. Poszczególne miejscowości , tworzące gminną jednostkę administracyjną układają się wzdłuż rzeki Skawy , oraz jej dopływów.

Maków Podhalański ( ok. 6000 mieszkańców ) jest miastem położonym na szlaku drogi karpackiej biegnšcej z Bielska-Białej i Żywca w kierunku Targu i Nowego Sącza , oraz w połowie drogi kolejowej Kraków - Zakopane. Miasto rozbudowało się wzdłuż rozległej doliny rzeki Skawy.

Klimat i krajobrazy: Położenie Makowa Podhalańskiego w kotlinie górskiej otoczonej wzniesieniami : Koskowej Góry, Mioduszyna, Polana, Makowska Góra, Kamienna Góra, Ostrysz, Malikowski Groń (najwyższe wzniesienie - 760 m ) jest bardzo korzystne ze względów biometorologicznych. Miejscowość pozostaje osłonięta od gwałtownych zmian ciśnienia , które powodują wiejące często od Babiej Góry wiatry halne. Rozległe kompleksy leśne zapewniają tu dużą zawartość tlenu w powietrzu , a stały lekki przewiew reguluje jego wilgotność.

Czynniki te wraz z dogodnym ciśnieniem atmosferycznym są szczególnie sprzyjające dla leczenia różnych chorób. Na te cenne właściwości Makowa Podhalańskiego zwrócili uwagę , już przed wojną szwedzcy lekarze. Prawdziwym jednak odkrywcą balsamicznego makowskiego klimatu był prof. Pareński ( teść T. Boya Żeleńskiego). Nazwał on miasteczko nad Skawą polskim Merano.

Obok klimatu , o bogactwie tej ziemi stanowią piękne krajobrazy. Tworzą go łagodne góry porośnięte w górnych partiach lasami z bogatym poszyciem. Środkowe i dolne części stoków pokrywają łąki i pola uprawne tworząc typowy beskidzki układ tarasowy. Z gór otaczających Maków można się zachwycać wspaniałymi i rozległymi widokami.




Polecane przez BGK : Ośrodek Wypoczynkowo - Campingowy "JAZY". Ul. Jazy 5. Telefon : (0-33) 8771 605.

Część hotelowa posiada 52 łóżka w 2 i 3 osobowych pokojach z zapleczem higieniczno-sanitarnym. W okresie letnim można korzystać z pola campingowego , które również ma zaplecze socjalne i sanitarne. Camping zarejestrowany jest w Międzynarodowej Federacji Campingu i Carawaningu. W bezpośrednim sąsiedztwie przepływa rzeka Skawa z urządzonym naturalnym kąpieliskiem.

Odosobnienie od śródmieścia i ustronne, zaciszne miejsce stwarza szczególnie korzystne warunki do relaksu i niezakłóconego wypoczynku. Na terenie ośrodka znajduje się boisko do siatkówki.

Przebywało tu wielu gości Babiogórskiej Grupy Krótkofalowców i gorąco polecamy ten ośrodek następnym krótkofalowcom i ich rodziną gdy będą w Makowie Podhalańskim.

MAKÓW PODHALAŃSKI W ROZWOJU RUCHU TURYSTYCZNEGO BABIEJ GÓRY :

W 1905 roku 14 maja w Makowie odbyło się zebranie konstytuujšce Oddziału Babiogórskiego Towarzystwa Tatrzańskiego na którym był obecny faktyczny twórca tego oddziału dr Hugo Zapałowicz - przyrodnik, człowiek o wielkich zasługach dla rozwoju turystyki babiogórskiej , inicjator budowy schroniska na Markowych Szczawinach pod Babiš Górš. Pierwszym prezesem nowego Oddziału zostaje dr Andrzej Karaś, lekarz w Makowie . Oddział został zatwierdzony przez c.k. Namiestnictwo we Lwowie 10 września 1905 roku. Podczas walnego zgromadzenia członków Oddziału w Makowie 20 maja 1906 roku funkcja prezesa zostaje powierzona Zapałowiczowi.

W 1908 roku dr H. Zapałowicz wnosi do c.k. Sądu Powiatowego w Makowie w imieniu Oddziału Babiogórskiego, oskarżenie o rozmyślne niszczenie polskich znaków turystycznych przez działaczy niemieckiej "Beskiden-Verein". W dniu 25 lutego 1908 r. Sąd wydał wyrok. Wyrok sądu makowskiego , aczkolwiek nie skazujacy , ale jednak uznający Niemców za winnych , miał poważne znaczenie dla zapoczątkowanej przez Zapałowicza kampanii o polskość turystyki w Beskidach Zachodnich.

KRÓTKOFALOWCY POCHODZĄCY Z MAKOWA PODHALAŃSKIEGO :

Franciszek Nitecki - SP9AKO(na zdjęciu obok).
Więcej informacji o F.Niteckim na podstronie "Sylwetki krótkofalowców".
 
 
 
 
 
 
 
 

Stanisław Zadora - SP9MRY, Marcin Malczewski - SQ9GIA,
Paweł Malczewski - SQ9EDQ, Wojciech Matuszyk - SQ9GL
i Kamil Zadora - SQ9IVL.

>MENU<

Strony WWW o Makowie Podhalańskim :
www.makow-podhalanski.um.pl